Church Services & Events

Sunday, 1 April

SS. Caidoc and Fricor (7th C). St. Agilbert, bishop of Dorchester-on-Thames (ca. 690). St. Cellach, archbishop of Armagh (9th C)

  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
  • 10:30am – Divine Liturgy in Telford
  • 12:30pm – Telford Sunday School
  • 7:00pm – Matins of the Bridegroom
Monday, 2 April
St. Bronach. St. Constantine II, king of Scotland (874). St. Rufus of Glendalough.
  • 7:00pm – Matins of the Bridegroom
Tuesday, 3 April
  • 7:00pm – Matins of the Bridegroom
Wednesday, 4 April
St. Tigernach, abbot of Clones (549). St. Gwerir, hermit of Liskeard.
  • 7:00pm – Mystery of Holy Unction
Thursday, 5 April
St. Began, abbot of Kill-Beggan (6th C). St. Derfel-Gadarn, hermit of Llanderfel (6th C)
  • 7:00pm – Matins of the Twelve Gospels
Friday, 6 April
St. Elfstan of Abingdon (981). St. Berthanc of Iona (ca. 840). St. Ulched of Llechulched.
  • 5:30pm – Vespers
  • 7:00pm – Matins and Lamentations
Saturday, 7 April
St. Brynach, hermit of Pembroke (5th C). SS. Gwrnerth and Llewellyn (6th C). St. Finan Cam, disciple of St Brendan the Voyager (6th C)
  • 10:00am – Divine Liturgy
  • 11:00pm – Paschal Vigil
Sunday, 8 April
  • 4:00am – Paschal Vigil
  • 5:30pm – Vespers of Love
Monday, 9 April
St. Nathy, abbot of Achonny, Sligo (610). St. Madrun (5th C). St. Dotto of Orkney (6th C). Holy Martyr Hedda, abbot of Peterborough and those monks with him (869). Holy Martyr Theodore, abbot of Crowland and those monks with him (869)
Tuesday, 10 April
Monk-martyrs Beocca and Hethor at Chertsey, martyred by the Danes (869)
Wednesday, 11 April
St. Machai, disciple of St. Patrick (5th C). St. Maedhog, abbot of Clonmore (6th C). St. Guthlac, Hermit and Wonderworker of Crowland (714)
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 12 April
St. Wigbert, Monk and Missionary (690)
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 13 April
St. Guinoc, Scottish bishop (ca. 838)
Saturday, 14 April
St. Tassach, 1st bishop of Raholp and disciple of St. Patrick (ca. 497)
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 15 April
St. Ruadhan, hermit and abbot of Lothra (584). St. Mundus, abbot in Argyle (ca. 962)
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
  • 12:00pm – Varangian Guard Youth Club
Tuesday, 17 April
Hieromartyr Donnan of Eigg and fifty-two monks with him (616)
Wednesday, 18 April
St. Laserian of Innismurray and Arran (639). St. Deicola, abbot of Bosham (7th C). St. Cogitosus of Kildare (8th C)
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 19 April
Hieromartyr Alphege, 29th archbishop of Canterbury (1012)
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 20 April
St. Caedwalla, King of Wessex (689)
Saturday, 21 April
St. Beuno, abbot of Clynnog Fawr (ca. 640). St. Maelruba of Applecross (722)
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 22 April
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
Monday, 23 April
St. Ibar of Leinster (5th C)
Tuesday, 24 April
St. Mellitus, 3rd archbishop of Canterbury (624). St. Egbert of Lindisfarne (729). St. Dyfnan, son of King Brychan. St. Ivo, hermit of Huntingdonshire (1001)
Wednesday, 25 April
St. Macaille, bishop of Croghan (489). St. Mella, abbess of Doire-Melle (ca. 780)
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 26 April
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 27 April
St. Asic, bishop of Elphin (490). Holy martyr Newlyna of Cornwall, (5th C). St. Enoder (6th C). St. Winewald, abbot of Beverley (751)
Saturday, 28 April
St. Cronan, abbot of Roscrea (7th C). St. Gerard the Pilgrim (639)
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 29 April
St. Dictinus the Swineherd, of Ulster (5th C). St. Endellion, Virgin recluse in Cornwall (6th C). St. Fiachan of Munster (7th C). St. Senan, hermit of North Wales (7th C). St. Swithbert the
Younger, bishop and missionary (807). St. Wilfrid the Younger, archbishop of York (744)
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
Monday, 30 April
St. Erconwald, bishop of London (ca. 693). St. Cynwl, hermit (6th C)
Wednesday, 2 May
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 3 May
  • 10:30am – Prayer and Study
Saturday, 5 May
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 6 May
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
  • 10:30am – Divine Liturgy in Telford
  • 12:30pm – Telford Sunday School
Wednesday, 9 May
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 10 May
  • 10:30am – Prayer and Study
Saturday, 12 May
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 13 May
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
Wednesday, 16 May
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 17 May
  • 10:30am – Prayer and Study
Saturday, 19 May
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 20 May
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
  • 12:00pm – Varangian Guard Youth Club
Wednesday, 23 May
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 24 May
  • 10:30am – Prayer and Study
Saturday, 26 May
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 27 May
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
Wednesday, 30 May
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 31 May
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 1 June
St. Ronan. Holy martyr Wistan of Evesham (850). Holy martyr Wite (Candida) of Dorset.
Saturday, 2 June
St. Odo the Good, 22nd archbishop of Canterbury (959). St. Adalgis (ca. 686). St. Bodfan (7th C)
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 3 June
St. Kevin, abbot of Glendalough (618). St. Glunshallaich (7th C). St. Cronan (617)
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
  • 10:30am – Divine Liturgy in Telford
  • 12:30pm – Telford Sunday School
Monday, 4 June
St. Nennoc of Brecknock (467). St. Petroc, abbot of Padstow (6th C). St. Breaca of Hayle (6th C). St. Berriona the Recluse (6th C). SS. Croidan, Medan and Degan, companions of St. Petroc. St. Gonand, Missionary. St. Cronan the Tanner (617). St. Edfrith, bishop of Lindisfarne (721)
Tuesday, 5 June
Hieromartyr Boniface (Wynfrith) of Crediton, Apostle of Germany (754). SS. Waccar, Gundekar, Elleher, Hathawulf and Companions, monks martyred with St Boniface. Holy Martyr Eoban, companion of SS. Willibrord and Boniface (754). St. Tudno (6th C)
Wednesday, 6 June
St. Eigrad of Anglesey (6th C). St. Cocca. St. Gudwall (6th C). St. Jarlath, bishop of Tuam (ca. 550)
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 7 June
St. Colman, bishop of Dromore (6th C). St. Meriadoc the Wonderworker, archbishop (7th C)
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 8 June
St. Bron, bishop of Cassel-Irra (ca. 511). St. Levan (6th C). St. Muirchu (7th C). St. Syra (7th C)
Saturday, 9 June
St. Columba (Columcille) of Iona, Enlightener of Scotland (597). St. Baithene of Tiree (600)
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 10 June
St. Illadan, bishop of Rathlihen (6th C). St Ithamar, 1st English bishop of Rochester (ca. 656)
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
Monday, 11 June
St. Blier (7th C). St. Herebald (8th C). St. Tochumra of Kilmore.
Tuesday, 12 June
St. Ternan, missionary abbot & bishop of Culross (5th C)
Wednesday, 13 June
St. Damhnade of Cavan.
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 14 June
St. Dogmael (5th C). St. Nennus, abbot of Arran (7th C). St. Ciaran, abbot of Bellach-Duin (870)
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 15 June
St. Trillo of Gwynedd, companion of St. Cadfan (5th C). St. Vouga the Hermit (6th C). St. Edburgh (Edburga) of Winchester (960)
Saturday, 16 June
St. Cettin, bishop (5th C). St. Colman McRoi, abbot of Reachrain (5th C). St. Curig, bishop of Llanbadarn (6th C). St. Ismael, disciple of St Teilo (6th C)
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 17 June
St. Nectan of Hartland, martyr (6th C). St. Botolph, abbot and confessor, of Boston, and his brother St. Adolph (680). St. Molling, abbot of Aghacainid (697). St. Briavel, hermit (6th C)
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
  • 12:00pm – Varangian Guard Youth Club
Wednesday, 20 June
St. Govan of Dyfed (6th C). St Edburgh of Castor, Virgin (7th C)
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 21 June
St. Mewan (Meon) (617). St. Corbmac, abbot of Durrow (590). St. Engelmund, abbot and missionary (ca. 739)
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 22 June
St. Alban, Protomartyr of Britain (ca. 303). St. Aaron the Hermit (ca. 552)
Saturday, 23 June
St. Etheldreda (Audrey), foundress of Ely Abbey, Virgin (679). St. Mochaoi, abbot of Nendrum (498)
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 24 June
St. Germoc of Cornwall (6th C)
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
Monday, 25 June
St. Selevan, Hermit (6th C). St. Moluag, Missionary (592). St. Adalbert of Egmond, archdeacon and missionary (ca. 750). Holy Martyr Cyneburgh of Gloucester.
Tuesday, 26 June
Translation of the relics of St. Brannock of Braunton.
Wednesday, 27 June
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 28 June
St Austell of Cornwall (6th C). St. Crummine, bishop of Lackan (5th C)
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 29 June
St. Æthelwine, bishop of Lindsey (8th C). St. Cocha, abbess of Ross-Benchuir (6th C)
Saturday, 30 June
St. Eurgain, foundress of Cor-Eurgain in Wales, later called Llantwit (6th C)
  • 10:30am – Divine Liturgy for the Feast of the Apostles
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 1 July
Holy Julius and Aaron, Protomartyrs of Wales (ca. 304). St. Servanus, Apostle of Western Fife (6th C). St. Lunaire, bishop. St. Cewydd of Anglesey (6th C). St. Juthware of Devon (7th C). St. Veep of Cornwall (6th C)
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
  • 10:30am – Divine Liturgy in Telford
  • 12:30pm – Telford Sunday School
Monday, 2 July
St. Eddogwy, bishop at Llandaff (ca. 615)
Tuesday, 3 July
St. Germanus, bishop of the Isle of Man and Enlightener of Peel, nephew of St. Patrick of Ireland (5th C). St. Byblig of Caernarvon (5th C). St. Gunthiern the Hermit (ca. 500). St. Bladus, bishop of the Isle of Man. St. Cillene, abbot of Iona (ca. 752). St. Guthagon of Ireland, hermit in Belgium (8th C)
Wednesday, 4 July
St. Finbar, abbot of Innis Doimlile (6th C)
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 5 July
St. Morwenna, Patron of Morwenstow (6th C). St. Fragan and his wife St. Gwen (5th C). St. Modwenna of Burton, anchoress (7th C). St. Edana, anchoress of the Boyle and Shannon. St. Erfyl of Llanerfyl. SS. Probus and Grace of Tressilian.
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 6 July
St. Sexburga, abbess of Ely (ca. 700). St. Monenna the “daughter of Elijah”, Virgin, abbess, Foundress of Killeevy (517). Virgin-Martyr Noyala.
Saturday, 7 July
St. Hedda, bishop of the West Saxons (705). St. Illtyd of Wales (505). St. Ethelburga (ca. 664). St. Willibald of Hampshire, bishop of Eichstatt (786). St. Maelruin of Tallaght (792). SS. Medran and Odran, disciples of St Kieran of Saghir (6th C). St. Palladius of Rome, missionary in Ireland and Scotland (5th C)
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 8 July
Blessed King Edgar the Peaceable (975). St. Urith of Chittlehampton (6th C). Hieromartyr Killian, Irish missionary bishop to the Franks, who suffered at Wurzburg (689). St. Withburgh, anchoress at East Dereham (ca. 743). St. Grimbald, abbot of Winchester (901)
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
Monday, 9 July
St. Evereld (Avril), Virgin and abbess of Everingham (ca. 700)
Wednesday, 11 July
St. Drostan, abbot of Old Deer (610). St. Thurketyl, abbot of Crowland (975)
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 12 July
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 13 July
Hieromartyr Dogfan of Dyfed (6th C). St. Mildred, abbess of Minster in Thanet (c. 700)
Saturday, 14 July
St. Deusdedit, 6th archbishop of Canterbury (664). St. Idus, bishop of Alt-Fadha in Leinster (5th C). St. Marculf, disciple of St. Willibrod (ca. 762)
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 15 July
Saint Swithun, bishop of Winchester (862). St. Edith, abbess of Polesworth (ca. 925). St. Donald, hermit in Ogilvy, and his nine daughters (8th C)
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
  • 12:00pm – Varangian Guard Youth Club
Monday, 16 July
St. Helier, missionary and Protomartyr of Jersey (560)
Tuesday, 17 July
Child-Martyr Prince Kenelm of Mercia (ca. 821). St. Cynllo of Wales (5th C)
Wednesday, 18 July
St. Theneva of Glasgow, mother of St. Kentigern (Mungo) (6th C). SS. Edburgh of Bicester and Edith, virgins (ca. 650)
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 19 July
  • 10:30am – Prayer and Study
Friday, 20 July
St. Elswith, widow of King Alfred the Great (9th C)
Saturday, 21 July
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 22 July
St. Dabius, Irish missionary. St. Movean, disciple of St Patrick.
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy
Tuesday, 24 July
St. Declan, bishop of Ardmore (5th C). Virgin-martyr Lewina of Seaford, Sussex (5th C). St. Menefrida, Patron-saint of Tredresick, Cornawall (5th C). Holy Martyrs Wulfhad and Ruffin of Mercia, (7th C)
Wednesday, 25 July
St. Nessan, abbot of Murgret (551).
  • 7:30pm – Fathers and Scriptures Study
Thursday, 26 July
  • 10:30am – Prayer and Study
Saturday, 28 July
St. Samson, disciple of St Illtyd and bishop of Dol in Brittany (ca. 565). St. Arduinus the pilgrim, patron saint of Trepino (7th C)
  • 6:00pm – Great Vespers
Sunday, 29 July
St Silin, abbot of Luxulyan in Cornwall (6th C). St. Cillian, abbot of Inishcaltra (7th C)
  • 10:00am – Matins and Divine Liturgy